تاریخچه


  تاریخچه

کشف فلزات یکی از مهمترین رویدادهای تاریخی بشر است. تا جایی که امروزه فلزات از اجزاء اصلی وسایل زندگی بشر بشمار می­روند و زندگی و تمدن بشر امروزی بدون آن­ها غیرقابل تصور است.

 

ایران در قرون و اعصار گذشته، از جهت آشنایی با نحوه تولید آهن و فولاد، همسطح و همتراز دیگر جوامع و تمدن­های بزرگ بود.اما در سه قرن اخیر به لحاظ افزایش سرعت تحولات در زمینه تکنولوژی تولید فولاد در کشورهای صنعتی و نیاز روزافزون به محصولات فولادی، ایران در زمره وارد کنندگان محصولات فلزی قرار گرفت. ایجاد کارخانجات ذوب آهن به عنوان صنعت مادر و یک آرمان ملی از دوره قاجار مطرح بود از آن زمان تاکنون این صنعت همواره با موانع متعددی از جمله مشکلات سیاسی خارجی و داخلی و محدودیت های مالی مواجه بوده است.

گروه صنعتی–بازرگانی شُکری در دهه 30 شمسی توسط عزیز شُکری پایه­گذاری گردید و در سال­های دهه 70 توسعه یافت. ایشان پس از تجهیز سیستم­های مکانیزه واحد موزاییک و سنگ کوبی که قدمتی 40 ساله داشتند؛ مبادرت به توسعه آن و تاسیس شرکت جهان موزاییک آذربایجانی نمود. از دیگر فعالیت­های این گروه در دهه 70 شمسی می­توان به مشارکت در راه­اندازی کارخانه دستکش مینا و تاسیس شرکت تکنو تراش به عنوان سازنده ماشین­آلات صنعتی اشاره کرد. در ادامه­ توسعه فعالیت­های این گروه، شرکت مجتمع جهان فولاد غرب با ظرفیت تولید 300 هزار تن تیرآهن، نبشی و ناودانی راه­اندازی شد. مشارکت در کنسرسیوم نگین خلیج فارس واقع در خواف خراسان شمالی جهت احداث ذوب آهن، از دیگر فعالیت­های در دست اجرای گروه صنعتی– بازرگانی شکری می­باشد. گروه صنعتی– بازرگانی شُکری از ابتدای سال 1388 ارتباط خود را با جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری استان کرمانشاه آغاز نمود و پل ارتباطی میان صنعت و دانشگاه را برقرار نمود و نتایج مطلوبی نیز از این ارتباط حاصل گردید که حمایت از جشنواره فن آفرینی زاگرس و اهداء جوایز ویژه یکی از دستاوردهای این ارتباطات می باشد.

شرکت دانش بنیان جهان صنعت کرمانشاه، یکی دیگر از ارکان مجموعه صنعتی- بازرگانی شُکری فعال در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه­اندازی ماشین آلات خطوط نورد فولادی، که از سال 1376 در غرب کشور واقع در استان کرمانشاه فعالیت خود را آغاز نموده است. فعالیت این شرکت در زمینه طراحی و تولید قطعات و ماشین آلات خطوط نورد فولادی و تولید انواع ماشین آلات صنعتی است.

شرکت مجتمع جهان فولاد غرب طرح تولید محصولات فولادی را با هدف کاهش واردات، جلوگیری از خروج ارز از کشور و ایجاد اشتغال در سال 82 به تصویب رساند و مجوزهای اداری لازم در سال 1383 اخذ گردید. سال 1384 عملیات اجرایی این پروژه در 35 کیلومتری کرمانشاه آغاز گردید. این شرکت به همت مدیران و کارکنان پرتلاش و خستگی ناپذیر در اواخر سال 1386 به تولید آزمایشی رسید و در زمان اندک محصول تیرآهن تولید شده توانست تمامی مجوزهای تولید و پروانه استاندارد ملی ایران را دریافت کند.

این شرکت مجهز به سیستم نورد گرم با تکنولوژی روز دنیا می باشد و توانایی تولید محصولات تیرآهن، نبشی و ناودانی را با ظرفیت 300 هزار تن در سال داراست.

آغاز مراحل اولیه تأسیس ذوب آهن بیستون

وابستگی به ماده اولیه (شمش) و مشکلات کیفی و کمی پیرامون آن، مدیران شرکت را بر آن داشت تا جهت تکمیل زنجیره تولید، در سال 1387 شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون (سهامی خاص) را تاسیس نموده و مراحل اداری اخذ مجوزهای احداث کارخانه ذوب آهن و تولید شمش مورد نیاز خود را آغاز نماید. از مهمترین نتایج حاصل از این پروژه عظیم طرح تولید شمش فولادی به روش ریخته­گری پیوسته در بخش خصوصی، و به شرح ذیل بوده است:

1- توسعه اشتغال­زایی و محرومیت­زدایی در منطقه

2- تامین بخشی از شمش مورد نیاز کارخانجات نورد در منطقه

3- توسعه اشتغال­زایی در سایر مناطق و کارخانجات تولیدی در صنایع زیردستی و سایر بخش­ها از جمله حمل و نقل، خدمات و . . .

تاسیس این شرکت در راستای اهداف و برنامه­های ملی و استانی بوده و با استفاده از کارشناسان و مهندسین زبده و توانمند داخلی این پروژه با ظرفیت تولید 200 هزار تن شمش فولادی، 150هزار تن آهن اسفنجی و ۱۲ مگاوات برق شروع به فعالیت نموده است. در حال حاضر حدود ۶۰۰ نیروی کار جهت تکمیل پروژه در محل شرکت مشغول به فعالیت می­باشند. محصول این مجتمع به عنوان ماده اولیه واحد نورد مورد استفاده قرار گرفته و از خروج سالیانه میلیون ها دلار ارز از کشور جلوگیری می­کند.

بنیانگذاران و سهامداران گروه صنعتی- بازرگانی شُکری با ایمان راسخ و توکل به خداوند متعال و در راستای اجرایی نمودن سیاست­های اقتصاد مقاومتی از هیچ اقدامی جهت توسعه اشتغال و افزایش رشد اقتصادی کشور فروگذار نبوده و با تمام توان در پی گسترش هر چه بیشتر فعالیت­های اقتصادی خود به منظور ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری خواهند بود.